Sağlık

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Sarı Nokta Hastalığı

Göz hastalıkları ve görme kaybı, özellikle insanlarda yaş ilerledikçe ortaya çıkar. İleri yaşlarda, göz makula kısmındaki sarı nokta hastalığı görme kaybına neden olabilir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Gözdeki retinadan kaynaklanan sarı nokta hastalığı makula olarak bilinen kısımda ortaya çıkar. Kişinin detay görmede sorun yaşadığı durumda, taslak görmenizi değil ince detayları görmenizi etkiler.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı genellikle işeri yaşlarda tansiyon sorunları nedeniyle ortaya çıkar. Bir aile üyesi olabilir. Bu hastalık, güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Hipertansiyon, yüksek tansiyona neden olan en yaygın nedendir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

Sarı nokta hastalıkları iki sınıfa ayrılır. Hastalık çok çeşitli değildir ve zaten başka bir ilk türün bir dalıdır. En yaygın iki tür kuru ve yaştır.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

Bu hastalığın en belirgin özelliklerinden biri, gördüklerinizi kapsamlı bir şekilde değerlendirmektir. Bununla birlikte, silik veya bulanık şeyler görebilirsiniz. Bununla birlikte, sarı nokta hastalığı ile ilgili olarak endişeleneceğiniz şey detaylar olacaktır.

Sarı Nokta Hastalığında Hangi Tetkikler Yapılıyor?

Kendinizde herhangi bir sorun olduğunun farkındaysanız veya böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız doktorunuza hemen başvurmalısınız.  Ardından göz anjiyografisi ve optik koherens tomografisi (OKT) yapılır. Bu, tedavi ve tanı için gereklidir. Göz hastalıklarını teşhis etmek için OKT olarak bilinen tetkik hayati önem taşımaktadır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Gelişen teknoloji, dikiş gerektirmeyen birçok ameliyata izin veriyor. Katarakt ameliyatının durumu da benzer şekildedir. Bu ameliyatın basit olduğunu söylemek yanlış olur, ancak gelişen teknoloji kullanılarak uzman eller tarafından yapıldığı takdirde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu, başarı oranını ifade eder.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt hastalığı olan ve görme kaybı önemli ölçüde azalan kişiler için katarakt ameliyatı çok önemlidir, ancak bu ameliyattan rahatsız olmayan kişiler kaçınabilir. Ancak, küçük bir görme kaybından bile rahatsız olan kişiler istedikleri zaman ameliyat olabilirler.

Katarakt Nasıl oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt rahatsızlığı olan insanlar ışığa çok hassas olurlar ve yakını ve uzağı görmeleri zorlaşır. Göz yorgunluğu ve baş ağrısı olur. Yaşlanma veya aşırı güneş ışığı bu hastalığa neden olabilir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Itaratüre geçmiş katarakt çeşitleri şunlardır: konjenital katarakt, senil nükleer katarakt, kortikal katarakt, arka subkapsüler katarakt, arka polar katarakt, kortikonükleer katarakt, hipermür katarakt, morganyen katarakt ve katarakta nigra. Bu tür kataraktlar mevcuttur. Hepsinin aynı ilaç kullanılır.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği, göz arka kısmında merkezi görmeyi sağlayan makula kısmında meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan bir kişinin görme yeteneği ve ayrıntılarını kaybetmesi son derece muhtemeldir.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Göz hastalığı makula deliği genellikle kadınlarda görülür. Bu hastalık genellikle yaşlı kadınlarda ve genellikle erkeklerde görülür.

Makula Deliği Belirtileri Nelerdir?

Bir sorun, gözümüzün tam ortasında bulunan makula deliğidir. Gördüğümüz her şey giderek daha belirsiz hale geliyor. Baş ağrısı bu belirsizlikten kaynaklanır. Netliğin azalması çarpık görmeye neden olur. Her birinin makula deliği olması mümkündür.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Göz rahatsızlıklarının çoğu, önce başka tetkikler yapıldıktan sonra OKT olarak bilinir. Doktor muayenesi sırasında da hiçbir rahatsızlık yaşamazsınız. Başkalarının makula deliği onu elimine eder.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makula deliği için vitrektomi ameliyatı gerçekleştirilebilir. Başka bir alternatif yok. Makula deliği ameliyatının bir parçası olarak vitreus sıvısı hastadan çıkarılır. Bu, hastayı rahatlatıyor. Ameliyatın ardından bir ila iki hafta içinde görmesi tamamen düzelmez. Hasta bu süre boyunca sırtüstü bir şekilde dinlenmelidir. Görme bozukluğu iyileşecektir.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu