Sağlık

Güneşlenmek İçin En Uygun Saatler Ne Zaman?

Güzel bir tatil için belki de bütün yıl plan yaptınız ya da çok uzun zamandır bu anı bekliyorsunuz. Ancak tatilinizi kabusa çevirmekle tatlı bir tatil yapmak arasındaki ince çizgiyi bilmiyorsunuz. O zaman da güzelim tatiliniz tam bir kâbus oluveriyor. Peki, nedir bu ince çizgi? Bu soruya soruyla karşılık verirsek sizce güneşlenmek için en uygun saatler kaç?

Güneşlenmenin Ritüelleri

Evet, tatilde güneşlenmek ya da diğer aktiviteler size kalmış ancak güneşlenmek konusunda daha dikkatli olmalısınız. Çünkü güneş her ne kadar faydalı ve keyifli de olsa yanlış yaparsanız eğer affetmez. Bu yüzden güneşe karşı dikkatli olmalısınız. İlk dikkat edeceğiniz şey ise güneşlenmek için en uygun saatler ve güneşlenmek için yapılacaklar listesi olmalı.

Güneşlenmek için öncelikle güneş kremini mutlaka kullanmalısınız. Ancak dikkat edin. Kakao ya da havuç yağı gibi zeytinyağı gibi bitkisel yağlar güneşlenirken kullanılmaz. Bunu yaparsanız güneş sizi resmen pişirir. Fırında yağlanmış gibi deriniz ciddi manada yanar ve hatta çok güneşlenirseniz derinizde baloncuklar bile oluşur. Üstelik bunu o anda fark edemeyeceğiniz için tehlikeyi önleyemezsiniz.

Bu yağlar ancak güneşlendikten sonra cildinizin onarılması için gereken besinleri ve yardımı sağlamak için güneşlendikten sonra sürülür. Eğer güneşlenecekseniz önce cildinizdeki ölü hücreleri atmalısınız. İster peeling yaptırın ya da isterseniz keselenenin. Daha sonra güzel bir duş alıp nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Ayrıca güneş kreminin bir kullanım şekli var. Güneşlenmek ya da gezmek için olsun fark etmez. Güneş kremini dışarı çıkmadan en az yarım saat önce sürün. Böylece kremden maksimum oranda faydalanırsınız.

Güneşlenmek için en uygun saatler 15.00 ile 17.00 arasındaki zaman dilimidir. Ancak dikkat edin her ne kadar daha çok tercih edilse de 11.00 – 15.00 arasındaki zaman dilimi güneşlenmek için en tehlikeli zaman dilimidir. Bu saatlerde güneşlenmek risklidir. Yine de güneşlenmek istiyorsanız toplamda 40 dakikayı geçirmeyin. Bu 40 dakikalık süreyi de 20 dakika sırt üstü, 20 dakika da yüz üstü olacak şekilde güneşlenin. Daha uzun süre güneşlenmek istiyorsanız öğleden sonra 3 – 5 saatleri arasını tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu