Teknoloji

trustedinstaller.exe nedir? Ne İşe Yarar?

TrustedInstaller.exe nedir?

TrustedInstaller.exe, Windows İşletim Sistemi için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan, Windows 8 Pro ile ilişkili bir EXE dosyası türüdür. TrustedInstaller.exe dosyasının en son bilinen sürümü, Windows için üretilmiş olan 1.0.0.0 sürümüdür. Bu EXE dosyası 4 yıldız popülarite derecelendirmesi ve “Bilinmeyen” güvenlik derecelendirmesine sahiptir.

EXE Dosyaları Nedir?

TrustedInstaller.exe gibi EXE (“yürütülebilir”) dosyaları, bilgisayarın, bir işlevi yerine getirmek üzere adım adım izlediği talimatları içeren dosyalardır. Bir EXE dosyasına “çift tıkladığınızda”, bilgisayarınız otomatik olarak, yazılım geliştiricisi (örn. Microsoft) tarafından bilgisayarınızda bir program çalıştırmak üzere dizayn edilen bu talimatları yürütür (örn. Windows 8 Pro).

Bilgisayarınızdaki tüm yazılım uygulamaları yürütülebilir bir dosya kullanır – web tarayıcınız, sözcük işlemciniz, elektronik tablo programınız vb. Bu nedenle bu tip dosyalar, Windows işletim sistemindeki en yararlı tipteki dosyalardan biridir. TrustedInstaller.exe gibi yürütülebilir dosyalar olmadan, bilgisayarınızdaki hiçbir programı kullanamazsınız.

Neden EXE Hataları Alıyorum?

Kullanışlılığı ve aynı anda pek çok yerde bulunabilme özelliği sayesinde, EXE dosyaları genellikle virüs / kötü amaçlı yazılım bulaştırma yöntemi olarak kullanılır. Genellikle, virüsler zararsızmış gibi görünürler (örneğin TrustedInstaller.exe) ve İSTENMEYEN e-posta ya da kötü amaçlı web siteleri tarafından dağıtılan bu dosyalar, yürütülünce (örneğin EXE dosyasına çift tıkladığınızda), bilgisayarınıza bulaşabilir.

Ayrıca, virüsler EXE dosyalarına bulaşabilir, onları değiştirebilir ve bozabilir. Bu durum, Windows 8 Pro ya da ilgili bir program yürütüldüğünde hata bildirimlerine neden olabilir. Bu yüzden, güvenilir bir kaynaktan geldiğini düşünseniz bile, bilgisayarınıza indirdiğiniz tüm yürütülebilir dosyalar açılmadan önce virüs taramasından geçirilmelidir.

EXE Hataları Ne Zaman Oluşur?

TrustedInstaller.exe ile ilişkili olanlar gibi, EXE hataları, genellikle bilgisayar başlatmada, program başlatmada ya da programınızda belirli işlevleri kullanmayı denerken (örn. yazdırma) ortaya çıkar.

Genel TrustedInstaller.exe Hata İletileri

Windows tabanlı bir bilgisayarda ortaya çıkabilecek en yaygın TrustedInstaller.exe hataları şunlardır:

 • “TrustedInstaller.exe Uygulama Hatası.”
 • “TrustedInstaller.exe geçerli bir Win32 uygulaması değil.”
 • “TrustedInstaller.exe bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor. Sorun için özür dileriz.”
 • “TrustedInstaller.exe bulunamadı.”
 • “TrustedInstaller.exe bulunamadı.”
 • “Program başlatmada hata: TrustedInstaller.exe.”
 • “TrustedInstaller.exe çalışmıyor.”
 • “TrustedInstaller.exe başarısız oldu.”
 • “Hata Uygulaması Yolu: TrustedInstaller.exe.”

Bu EXE hata mesajları, TrustedInstaller.exe ile ilişkili yazılım programı çalışırken (örn. Windows 8 Pro) program yükleme sırasında, Windows başlatma ve kapatma veya hatta Windows işletim sisteminin yüklenmesi sırasında ortaya çıkabilir. TrustedInstaller.exe hatasının nerede ve ne zaman ortaya çıktığının kaydını tutmak, sorun gidermenin önemli bir parçasıdır.

TrustedInstaller.exe Hatalarının Nedenleri

TrustedInstaller.exe sorunları, bozuk ve eksik dosyalarla, TrustedInstaller.exe ile ilişkili geçersiz kayıt defteri girdileriyle veya virüs / kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkilendirilebilir.

Daha spesifik olarak, bu TrustedInstaller.exe hatalarına şunlar neden olabilir:

 • TrustedInstaller.exe / Windows 8 Pro ile alakalı bozulmuş Windows kayıt defteri anahtarı.
 • Virüs ya da kötü amaçlı yazılım TrustedInstaller.exe dosyasını ya da ilişkili Windows 8 Pro program dosyalarını bozmuş.
 • Başka bir program kötü amaçlı olarak ya da yanlışlıkla TrustedInstaller.exe ile ilgili dosyaları silmiş.
 • Başka bir program Windows 8 Pro ve onun paylaşılan başvuru dosyalarıyla çakışıyor.
 • Windows 8 Pro yazılımının bozuk indirilmesi ya da eksik kurulması.

TrustedInstaller.exe Hataları Nasıl Düzeltilir

Uyarı: TrustedInstaller.exe dosyasının “EXE indirme” sitelerinden indirilmesini önermiyoruz. Bu siteler, TrustedInstaller.exe dosyasının resmi geliştiricisi tarafından onaylanmamış EXE dosyaları dağıtır ve bu dosyalar genellikle virüslü dosyalar ya da diğer kötü amaçlı yazılım dosyalarıyla birlikte paketlenir. TrustedInstaller.exe dosyasının bir kopyası gerekirse, bu dosyayı doğrudan Microsoft üzerinden temin etmeniz önerilir.

TrustedInstaller.exe sorunlarınızı çözmek için aşağıda bir sorun giderme listesi bulabilirsiniz. Bu sorun giderme adımlarının zorluk derecesi kademeli olarak artmakta ve bu adımlar gitgide daha fazla zaman almaktadır. Bu nedenle, gereksiz zaman ve çaba harcamaktan kaçınmak için, yukarıdan aşağıya doğru denemenizi şiddetle öneririz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu