Nasıl Yapılır?Teknoloji

Windows 10 Korumalı Görünüm Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda Microsoft’un en popüler yazılım ürünü olan Word’ü kullanıyorsanız sıklıkla dışarıdan almış olduğunuz dosyaları görüntülerken korumalı görünüm sıkıntısı ile karşı karşıya kalacaksınızdır. Microsoft Office’in hemen birçok yazılımında bulunan bu korumalı görünüm ile her seferinde uğraşmak istemiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakarak dosyaları düzenlemeye başlayabilirsiniz. Korumalı görünüm içerisinde açıla Word ve diğer ofis uzantısına sahip olan dosyalar ise sadece okunma işlevini görür. Düzenlemeyi aktif hale getirmek için korumalı görünüm modunu devre dışı bırakmak gerekiyor.

Microsoft’un korumalı modu ofis programlarının içerisine yerleştiriyor olmasının nedeni ise içerisine link, ve görüntü dosyalarının eklenebiliyor olmasıdır. Art niyetli kişiler bu sayede aynı zamanda bir virüsü de bu belgelerin içerisine yerleştirebilirler. Yine de günümüzde birçok kişi artık güvenilir bir antivirüs yazılımını cihazlarında bulundurduğu için bu moda pek de ihtiyaç yokmuş gibi görünüyor. Siz de her seferinde bu sıkıcı işlem ile uğraşmak istemeyenlerdenseniz aşağıdaki işlem sayesinde korumalı görünüm modunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Adım 1: Herhangi bir Word dosyası açın ardından Dosya ve daha sonra da Seçenekler seçeneğini seçin.

Adım 2: Güven Merkezine giriş yapıp ayarlar seçeneğine geçiş yapın.

Adım 3: Korumalı Görünüm sekmesi içerisindeki üç seçeneğinin tikini tamamen kaldırın.

Adım 4: Tamam seçeneğine tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.

Artık korumalı mod sorunu ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız fakat şayet bilgisayarınız içerisinde güncel veritabanı sürümüne sahip olan bir antivirüs yazılımı bulunmuyorsa mutlaka bu özelliği kullanmaz önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu